Jedyny polski związek należący do

Fur Europe

- Namibia posiada rozległe jałowe tereny, wykorzystywane sporadycznie przez rolników do hodowli zwierząt, których skóry są bardzo cenne pod względem futrzarskim. Chcemy wesprzeć ten sektor rolnictwa. W ostatnich latach obserwujemy wzmożone zainteresowanie hodowlą karakułów – mówi Malan Lindeque, przedstawiciel ministerstwa handlu i przemysłu Namibii. – Dlatego chcemy zrozumieć potrzeby klientów, wahania rynku w ciągu sezonu, system oceny skór i zagadnienia związane z marketingiem futer – wyjaśnia.

Namibia w przeszłości mogła pochwalić się dobrze rozwiniętą hodowlą karakułów. Obecnie jednak pogłowie tych zwierząt spadło o połowę. Rząd chce przywrócić temu sektorowi dawne znaczenie, a nawet uczynić z karakułów markę rozpoznawczą kraju.

- Poszukujemy nowych, bardziej wydajnych metod hodowli owiec. Stawiamy na naukowe podejście. Temu służy ferma badawcza, na której testujemy nowe rozwiązania – wyjaśnia Joseph Iita z namibijskiego ministerstwa rolnictwa.

Na fermie eksperymentalnej naukowcy poszukują sposobów na ulepszanie ras owiec, w celu otrzymania futra jak najwyższej jakości. Prowadzą też badania pod kątem żywienia zwierząt, aby pasze miały walory odżywcze, będąc przy tym dostępne dla hodowców i proste w użyciu.

Odzież ze skóry karakułów jest bardzo popularna w wielu krajach z tradycją pasterską. Karakułowe czapki często noszą mężczyźni w Kazachstanie, Indiach czy Pakistanie, zaś prezydent Afganistanu Hamid Karzai występuje w niej zawsze w sytuacjach oficjalnych.

Etyka w hodowli

Etyka w hodowli

Na początku swej działalności, w 2012 roku, Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych opracował Kodeks Dobrych Praktyk Hodowlanych, do którego zobowiązany jest stosować się każdy zrzeszony Hodowca. Kodeks określa zasady, jakich rolnik powinien przestrzegać...

więcej
EFBA

Fur Europe

Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych w Polsce jest zrzeszony w Fur Europe – organizacji reprezentującej hodowców, futrzarzy, kuśnierzy i handlowców z 27 krajów europejskich.Europa jest światowym liderem produkcji skór norek. Według danych z 2016 roku...

więcej
Certyfikacje

WelFur

Od 2017 r. cała branża hodowli zwierząt futerkowych w Europie wdraża program WelFur. Polega on na cyklicznym monitorowaniu przez niezależną komisję dobrostanu hodowlanych norek i lisów według ustalonego wcześniej protokołu. Na tej podstawie fermy otrzymują certyfikat WelFur, ważny przez rok. 

więcej

Fair Fur

BHZF

Welfur

Fur Europe

Nafa

Kopenhagen Fur

Saga Furs

Główny Inspektorat Weterynarii

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Inspekcja Weterynaryjna

Branża hodowców zwierząt futerkowych

IIFF

sfp