Seminarium naukowe z zakresu genetyki zwierząt futerkowych
Seminarium będzie pierwszą publiczną prezentacją badań zespołu prof. Grażyny Jeżewskiej z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Projekt jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a uczestniczą w nim badacze z Instytutu Zootechniki PIB, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Uniwersytetu Warmińsko--Mazurskiego, Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Celem badań jest porównanie wybranych cech zwierząt fermowych i dzikich u lisów pospolitych, jenotówi norki amerykańskiej. Dotychczasowe obserwacje wykazały zasadność ustalenia dokładnych różnic m.in. w budowie przewodu pokarmowego i układu powłokowego. W procesie udomawiania norki zmieniła się również budowa czaszki – u zwierząt hodowlanych ta struktura jest obecnie znacznie większa. Stwierdzono m.in. zmniejszenie się mózgoczaszki i trzewioczaszki oraz zmiany w budowie żuchwy. Projekt naukowy skupia się również na badaniach genetycznych – w tym wyborze markerów chromosomowych u zwierząt dzikich w fermowych, ich ocenie i porównaniu w celu wykazaniu dokładnych różnic między zwierzętami dzikimi i ich odpowiednikami hodowlanymi.
Seminarium jest otwarte dla wszystkich chętnych. Zgłoszenia (do 30 kwietnia 2014 r.) Zgłoszenia przyjmuje p. Eleonora Kopeć z Katedry Biologicznych Podstaw Produkcji Zwierzęcej UP w Lublinie (e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).