Jedyny polski związek należący do

Fur Europe

 

16 lutego 2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego oddziału pediatrycznego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Rejonowym w Nowogardzie.

Oficjalnego otwarcia dokonał dyrektor szpitala Kazimierz Lembas. Pomysł wyremontowania oddziału dziecięcego pojawił się w 2014 roku, kiedy to dwaj lokalni przedsiębiorcy, Mariusz Konieczny i Grzegorz Mieleńczuk - właściciele firmy Bono Fur Farm, zajmującej się hodowlą zwierząt futerkowych, postanowili przekazać na rzecz szpitala 200 tysięcy złotych na remont i urządzenie nowego oddziału dziecięcego w starym skrzydle Samodzielnego Publicznego Szpitala Rejonowego w Nowogardzie.

 Później do akcji przyłączyły się kolejne osoby: państwo Beata i Zbigniew Piątakowie, przedsiębiorcy zajmujący się hodowlą zwierząt futerkowych, którzy prowadzą Gospodarstwo Rolne „VISONEX”. Państwo Piątakowie sfinansowali zakup urządzeń do sali zabaw w holu szpitala łączącego się z oddziałem położniczym.

Oddział pediatryczny podczas remontu został podzielony na tzw. niską część starej bryły szpitala oraz wysoką część. Adoptowane pomieszczenia w niskiej części zostały wyremontowane z środków przekazanych od darczyńców.

Dziś, kiedy inwestycja jest już zakończona, nowe pomieszczenia prezentują się wspaniale. Wystarczy wejść na nowo oddany oddział, aby przekonać się, że dzieci trafiające do nowogardzkiego szpitala, mają zapewnioną opiekę na najwyższym poziomie.

Oddział łącznie ma niecałe 500 m2, 9 sal chorych na15 łóżek, w tym sale jednoosobowe dla matek, które przebywają razem z maluszkami podczas pobytu na oddziale. Ponadto znajduje się tu izolatka, śluza, pokój zabiegowy, punkt pielęgniarski, pokój ordynatora, pokój lekarzy z łazienką dla personelu, kuchnia mleczna, łazienki, jadalnia-świetlica oraz magazyny.

Ogromne znaczenie dla procesu leczenia ma obecność rodziców, którzy mają prawo przebywać w oddziale ze swoimi dziećmi przez cały okres ich hospitalizacji. Mogą korzystać z nowo wyremontowanych pomieszczeń socjalnych, dostosowanych do ich potrzeb. 

 

Etyka w hodowli

Etyka w hodowli

Na początku swej działalności, w 2012 roku, Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych opracował Kodeks Dobrych Praktyk Hodowlanych, do którego zobowiązany jest stosować się każdy zrzeszony Hodowca. Kodeks określa zasady, jakich rolnik powinien przestrzegać...

więcej
EFBA

Fur Europe

Polski Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych w Polsce jest zrzeszony w Fur Europe – organizacji reprezentującej hodowców, futrzarzy, kuśnierzy i handlowców z 27 krajów europejskich.Europa jest światowym liderem produkcji skór norek. Według danych z 2016 roku...

więcej
Certyfikacje

WelFur

Od 2017 r. cała branża hodowli zwierząt futerkowych w Europie wdraża program WelFur. Polega on na cyklicznym monitorowaniu przez niezależną komisję dobrostanu hodowlanych norek i lisów według ustalonego wcześniej protokołu. Na tej podstawie fermy otrzymują certyfikat WelFur, ważny przez rok. 

więcej

Fair Fur

BHZF

Welfur

Fur Europe

Nafa

Kopenhagen Fur

Saga Furs

Główny Inspektorat Weterynarii

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Inspekcja Weterynaryjna

Branża hodowców zwierząt futerkowych

IIFF

sfp